Wykonujemy wysokiej jakości:

zabudowani

Mówi się, że kuchnia to serce mieszkania, nie możemy się z tym nie zgodzić. Zapewne każdy z nas chciałby mieć dużą i przestronną kuchnię, w której nie tylko zrobimy pyszny obiad, a potem zmyjemy naczynia, ale też spędzimy przyjemny czas z najbliższymi podczas rodzinnych posiłków czy wspólnej porannej kawy. Mała kuchnia wcale nie musi być ciasna i pozbawiona uroku. Jak zabudować małą kuchnię, aby była funkcjonalna i przestronna? Mamy na to kilka sposobów.

Kolory i materiały

Jeśli chcemy optycznie zwiększyć przestrzeń kuchni, kolory ścian i zabudowy kuchennej powinny być białe lub bardzo jasne. Najlepiej, jeśli fronty mebli będą wykonane z materiałów, które odbijają światło. Warto wziąć pod uwagę fronty szklane lub lustrzane. Przestrzeń między górną a dolną częścią zabudowy kuchennej można wypełnić fototapetą, która powiększy optycznie kuchnię. Taką fototapetę można zabezpieczyć szkłem.

Funkcjonalna zabudowa

W kuchni kwadratowej najlepiej sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L, gdzie lodówka i kuchenka ustawione będą na dwóch końcach L-ki, a zlew i blat pomiędzy nimi. Obok lodówki, jeśli pozwala na to miejsce, warto wstawić zabudowę zmywarki i piekarnika.

Wąska kuchnia prostokątna lubi wysokie zabudowy w jednej linii. Wysokie górne szafki na docisk pomieszczą wszystkie kubki i naczynia, których nie chcemy eksponować. Aby poruszanie się po kuchni było swobodne, warto pomyśleć o przesuwanych drzwiczkach szafek dolnych i zrezygnować z szuflad.

A co ze stołem?

Posiadacze małej kuchni nie muszą rezygnować ze wspólnych posiłków. Funkcję stołu świetnie spełni wąski barek z wysokimi krzesłami lub wyspa, która oddzieli kuchnię od salonu. Jeśli jednak nie chcemy wyraźnie oddzielać go od pokoju, możemy zdecydować się na wysuwany lub składany stół albo przemyśleć opcję wydłużenia blatu kuchennego.

Wygodne przechowywanie

Bardzo ważne jest to, żeby przechowywanie wszelkich sprzętów kuchennych było wygodne i praktyczne, dlatego dobrze jest, jeśli wnętrza szafek wyposażone są w kosze segregujące. W wąskiej wnęce pomiędzy ścianą a zabudową kuchenną można umieścić półkę cargo – wysoki wysuwany model, który stanowi dodatkowe miejsce np. na artykuły spożywcze.

 

Jak zabudować kuchnię o niewielkim metrażu?

30 lipca 2020